Historie

JAK TO ZAČALO V KOSTELCI NAD ORLICÍ

 

Nápad zorganizovat sraz motorkářů starších padesáti let vznikl v roce 1997 v autokempu v Kostelci nad Orlicí při debatě u piva o tom, že by bylo zajímavé vědět, kolik chlapů v našich letech jezdí na motorce. A bylo rozhodnuto - uděláme sraz. Minimální věková hranice je 50 let a budeme si říkat Motodědci. Za pár dní byly vytištěny letáčky s pozvánkou na sraz MOTODĚDKŮ starších 50 let. Datum: červen 1998. S místem nebyl problém - autokemp byl tehdy majetkem autoklubu. Vjezdné se vybíralo 50 Kč na osobu.

A tak první červnový víkend v roce 1998 jsme v kempu nervózně čekali, kolik motodědků přijede. Na první sraz přijelo 42 motorek. Jako první se objevil Láďa Hladík z Děčína na motocyklu BMW. Tehdy se sedělo pod širákem, zábavu obstarali dva muzikanti, tančilo se na trávě. Nechybělo opékání prasete - konzumovalo se zdarma podle libosti.

V roce 1999 byl sraz první víkend v červnu, od roku 2000 se pak konal dvakrát do roka, a tato tradice se zachovala až do roku 2009, kdy se na podzim uskutečnil poslední sraz v Kostelci nad Orlicí.  Celkem jich tedy bylo 22. Již při druhém srazu byly postaveny stánky pro případ nepříznivého počasí, byl i taneční parket. Přetrvával problém se zajišťováním hudby a občerstvení. Hudbu vyřešil místní motodědek Franta Bartoš se svoji kapelou, která pak hrála při všech dalších srazech. Kvalitní občerstvení zajišťoval stánek pana J. Bartoše, který po dobu srazu fungoval non-stop. Vjezdné pro motodědky se zvýšilo na 100 Kč. Při každém srazu se opékalo prase a konzumovalo se podle libosti. Po několik srazů opékal prase pan Václav Krejsa, majitel fy. RENOVAK, který také zajišťoval ukázky trialu a organizoval pro motodědky soutěže v trialu, včetně zapůjčení trialového motocyklu a soutěže dotoval hodnotnými cenami.Samozřejmostí byla tombola s hodnotnými cenami od místních firem a podnikatelů, ale i od některých motodědků. Paní ing. PavlínaTamášová měla v pronájmu autokempink a poskytovala motodědkům „lidové ceny“. Neplatilo se za ubytování ve vlastním stanu, neplatilo se za motorku. K použití bylo kapacitně dostačující a vždy čisté sociální zařízení. Přípravu a organizaci srazů zajišťovala rodina Dostálova. Při vyjížďkách pomáhali mladí kostelečtí motorkáři s řízením provozu na křižovatkách. Chování starších motorkářů bylo po celý víkend důstojné, a proto byly srazy oblíbeny u obyvatelů i vedení města. Při posledním srazu se uskutečnila motorkářská mše s posvěcením motorek, což bylo důstojným zakončením pořádání těchto srazů v Kostelci nad Orlicí.

A co dál? Mnozí z motodědků se viděli jen na srazech. Taková bezva parta, kde vzniklo hodně pevných kamarádství - a teď ji rozpustit? To nešlo. Jediná možnost - pokračovat ve srazech dál. Rozhodnuto: ve třech lidech jsme se dali do organizování: uspořádali jsme ustavující schůzi klubu, přihlásili jsme klub - a nyní jsme občanské sdružení - Motodědci i s ochrannou známkou názvu klubu. Zůstala otázka: Kde budeme srazy pořádat? Začali jsme hledat vhodný kemp v příznivém místě s kuchyní, bufetem, co největší kapacitou mist k sezení pod střechou a ubytování v chatkách. Vybrali jsme kemp u Českého Brodu. Bůh nám nadělil krásné počasí jako velké překvapení, protože ještě ve čtvrtek lilo jak z konve, takže jsme vůbec nedoufali v účast, ale povedlo se a účast byla taková (cca 180 osob) že obsluha v bufetu nestíhala, nedostačovalo ani sociální zařízení - a nespokojenost byla na světě. Přes všechny problémy však na tenhle sraz rád vzpomínám. Samozřejmě jsme pak Český Brod opustili a znovu začali hledat vhodný kemp. Pomohla kamarádka Petra: našla Soběšín – bývalý mládežnický Junior Camp, poté Masarykův tábor YMCA u Českého Šternberka. Zajeli jsme se podívat ,Petra jela s námi a zkontrolovala sociální zařízení. Vše shledala dobré až na WC za restaurací. S vedoucím kempu jsme domluvili podmínky včetně náhrady za zmíněné nepoužitelné WC. Od podzimu 2010 tedy probíhají srazy Motodědků dvakrát v roce – v červnu a v září -v Soběšíně a myslím, že ke spokojenosti všech.

 

Odkazy na fotky ze srazů Motodědků v Kostelci nad Orlicí :

motodedci.rajce.idnes.cz/Kostelec_nad_Orlici_Motodedci_jaro_2007/

motodedci.rajce.idnes.cz/Kostelec_nad_Orlici_Motodedci_podzim_2007/

motodedci.rajce.idnes.cz/Kostelec_nad_Orlici_Motodedci_jaro_2008/

motodedci.rajce.idnes.cz/Kostelec_nad_Orlici_Motodedci_jaro_2009/

Historie Kostelce nad Orlicí v obraze